ارزن دریچه ای سالم به یک زندگی سالم برای دام و انسان

در سرتاسر جهان، ارزن به عنوان غله قابل توجهی در نظر گرفته می شود، با این حال، کمتر مورد بهره برداری قرار می گیرد. دانه ارزن سرشار از مواد مغذی و ترکیبات فنلی مفید برای سلامتی است که آن را به عنوان غذا و خوراک دام مناسب می کند. محتوای متنوع مواد مغذی و ترکیبات فنلی موجود در ارزن انگشتی و مرواریدی نشانگر خوبی است که نشان می دهد تنوع ارزن موجود هنگام انتخاب آن برای استفاده به عنوان غذا یا خوراک مهم است. خواص فنلی موجود در ارزن اسیدهای فنولیک، فلاونوئیدها و تانن ها را که برای سلامت دام مفید هستند، به خطر می اندازد.

علاوه بر این، ارزن انگشتی در مقایسه با ارزن مروارید دارای مشخصات فنلی منحصر به فرد، فراوان تر و متنوع تر است. تحقیقات نشان داده است که خواص فنلی ارزن دارای فعالیت آنتی اکسیدانی بالایی است. وجود مواد گیاهی در دانه ارزن با کاهش کلسترول و فیتات‌ها در بدن تأثیر مثبتی بر سلامت دام دارد. تقاضای سرسام آور ذرت و استفاده از آن در صنایع متعدد سزاوار جستجوی غلات جایگزین برای کاهش فشار بوده است. جایگزینی ذرت با ارزن مروارید و انگشتی در جیره حیوانات مختلف تأثیر مثبتی بر عملکرد داشت. گنجاندن این غلات در رژیم غذایی ممکن است سلامتی را بهبود بخشد و خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش دهد. ارزن مروارید ۵۰ درصد یا بیشتر را می توان در جیره جوجه های گوشتی بدون تأثیر نامطلوب بر عملکرد جوجه های گوشتی یا تولید تخم استفاده کرد.

مطالعه بیشتر: خرید گندم دامی

مشخصات تغذیه ای

ارزن مانند بیشتر غلات، یک دانه نشاسته ای است .به این معنی که سرشار از کربوهیدرات است. قابل ذکر است، همچنین حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی است .یک فنجان (۱۷۴ گرم) بسته های ارزن پخته شده دارای ارزش غذایی زیر است.

  • کالری: ۲۰۷
  • کربوهیدرات: ۴۱ گرم
  • فیبر: ۲٫۲ گرم
  • پروتئین: ۶ گرم
  • چربی: ۱٫۷ گرم
  • فسفر : ۲۵ درصد از ارزش روزانه (DV)
  • منیزیم: ۱۹ درصد از DV
  • فولات: ۸ درصد از DV
  • آهن: ۶ درصد از DV

 

فواید ارزن

ارزن سرشار از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی است. بنابراین، ممکن است فواید متعددی را ارائه دهد.

سرشار از آنتی اکسیدان

ارزن سرشار از ترکیبات فنلی به ویژه اسید فرولیک و کاتچین است. این مولکول ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند تا از دام در برابر استرس اکسیداتیو مضر محافظت کنند. مطالعات روی موش ها اسید فرولیک را با بهبود سریع زخم، محافظت از پوست و خواص ضد التهابی  نشان میدهد. در همین حال، کاتچین ها به فلزات سنگین در جریان خون متصل می شوند تا از مسمومیت با فلز جلوگیری کنند. در حالی که همه انواع ارزن حاوی آنتی اکسیدان هستند ، آنهایی که رنگ تیره تر دارند، مانند ارزن انگشتی، پروسو و دم روباهی، بیشتر از همتایان سفید یا زرد خود آنتی اکسیدان دارند.

ممکن است به کنترل سطح قند خون کمک کند

ارزن سرشار از فیبر و پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای است، دو نوع کربوهیدرات غیرقابل هضم که به کنترل سطح قند خون کمک می کند. این غلات همچنین دارای شاخص گلیسمی پایین (GI) است، به این معنی که بعید است سطح قند خون را افزایش دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه روی ۱۰۵ فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که جایگزینی صبحانه مبتنی بر برنج با صبحانه مبتنی بر ارزن باعث کاهش سطح قند خون بعد از غذا می شود. یک مطالعه ۱۲ هفته ای روی ۶۴ فرد مبتلا به پیش دیابت نتایج مشابهی را نشان داد. پس از خوردن ۱/۳ فنجان (۵۰ گرم) ارزن دم روباهی در روز، کاهش جزئی در سطح قند خون ناشتا و بعد از غذا و همچنین کاهش مقاومت به انسولین را تجربه کردند. مقاومت به انسولین نشانگر دیابت نوع ۲ است. زمانی اتفاق می افتد که بدن به هورمون انسولین که به تنظیم قند خون کمک می کند، پاسخ نمی دهد علاوه بر این، در یک مطالعه ۶ هفته ای روی موش های دیابتی، رژیم غذایی حاوی ۲۰ درصد ارزن انگشتی منجر به کاهش سطح قند خون ناشتا و کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول شد.

ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند

ارزن حاوی فیبر محلول است که یک ماده چسبناک در روده تولید می کند. به نوبه خود، این چربی ها را به دام می اندازد و به کاهش سطح کلسترول کمک می کند. یک مطالعه بر روی ۲۴ موش نشان داد که آنهایی که از دم روباهی و ارزن تغذیه شده بودند در مقایسه با گروه کنترل به میزان قابل توجهی سطح تری گلیسیرید را کاهش دادند. علاوه بر این، پروتئین ارزن ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند. یک مطالعه روی موش‌های مبتلا به دیابت نوع ۲ به آنها رژیم غذایی پرچرب با کنسانتره پروتئین ارزن داد. این منجر به کاهش سطح تری گلیسیرید و افزایش قابل توجه سطح آدیپونکتین و کلسترول HDL (خوب) در مقایسه با گروه کنترل شد. آدیپونکتین هورمونی با اثر ضد التهابی است که از سلامت قلب حمایت می کند و اکسیداسیون اسیدهای چرب را تحریک می کند.

نتیجه گیری

شاید یکی از سخت ترین بخش ها برای افزودن ارزن به رژیم غذایی، یافتن یک فروشگاه خوب برای خرید ارزن مناسب و ایده آل است. اما نیازی نیست نگران باشید! کیمیا زر با تجربه ای غنی در حوزه واردات حبوبات و غلات میتواند به شما برای تهیه ایده آل ترین ارزن موجود در بازار کمک نماید تا بتوانید به سادگی هرچه تمام تر رژیمی سالم را برای خود و خانواده خود و البته دام خود رقم بزنید.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *