خرید کنجاله آفتابگردان

خرید کنجاله آفتابگردان

خرید کنجاله آفتابگردان برای دام ها بسیار مهم و است پیشنهاد می شود و نقش مهمی در تغذیه نشخوارکنندگان به عنوان خوراک دام دارد در ادامه در ارتباط با کنجاله آفتابگردان و خصوصیات آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ممکن است با شنیدن کنجاله آفتابگردان برخی این سوال برایشان پیش بیاید که کنجاله آفتابگردان چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که کنجاله افتابگردان از روغن کشی بذر یا تخم آفتابگردان، با پوسته و بدون پوست بدست خواهد آمد.

لازم به ذکر است که میزان پروتئین خام، الیاف خام و بعضی ترکیبات دیگر  این کنجاله بر حسب روش روغن کشی و مخلوط بودن یا نبودن با پوسته بذر یا مغز آن متغیر می باشد.
برای معرفی بیشتر برای خرید کنجاله آفتابگردان باید بگوییم که کنجاله تخم آفتابگردان حاوی ۴۳/۰ درصد کلسیم و ۱ درصد فسفر می باشد و منبع غنی ویتامین های گروه B است. تا کنون از مضرات این محصول گفته نشده است و هیچ ماده سمی در این کنجاله مشاهده نشده است.

پوسته حاصل از پوست کنی تخم آفتابگردان نیز در غذای دام ها می تواند مفید باشد،این پوسته ها منبع مواد خوبی برای حیوانات نشخوار کننده می باشند.این پوسته حجیم است و ملاس را بخوبی جذب می کند.

کنجاله آفتابگردان یکی از ارزانترین منابع تامین پروتئین می باشد و به نسبت کنجاله های سویا، پنبه دانه و کنجد پروتئین کمتری دارد. در نهاین می توان گفت که کنجاله آفتابگردان محصول فرعی روغن گیری دانه های آفتابگردان است که به رنگ خاکستری تا سیاه می باشد و برای خریذ کنجاله آفتابگردان بهتر است بدانید که پروتئین خام آن بین ۳۵ تا ۴۵ درصد می باشد.

 

انواع کنجاله آفتابگردان

 

برای خرید کنجاله آفتابگردان بهتر است بدانید که این محصول در دو نوع در بازار موجود می باشد که درادامه در ارتبط با هر کدام به مختصر توضیح داده ایم:

–    کنجاله با پوست آفتابگردان

کنجاله با پوست به کنجاله ای گفته می شود که میزان فیبر آن بسیار بالا است.

–    کنجاله بدون پوست آفتابگردان

کنجاله بدون پوست به کنجاله ای گفته می شود که از مغز دانه بدست آمده و گاهی نیز ذرات کوچکی از پوسته آفتابگردان در آن مشاهده می شود. به همین دلیل گاهی به این نوع کنجاله، کنجاله کم پوسته نیز گفنه خواهد شد.

موارد مصرف کنجاله آفتابگردان

کنجاله آفتابگردان دارای حدود ۱۵ تا ۳۵ درصد الیاف خام می باشد به همین علت گوارش پذیری آن برای تک معده ای ها پایین بوده و چه بسا اثر ملین بر دستگاه گوارش داشته باشد. در نتیجه می توان گفت این نهاده برای تغذیه در جیره نشخوار کنندگان مناسب تر می باشد و به دلیل وجود مقادیر بالای فیبر خام به کاهش وقوع اسیدوز در شکمبه این دام ها کمک خواهد کرد در نتیجه خرید کنجاله آفتبگردان بسیار توصیه می شود.

 

ترکیب کنجاله آفتابگردان:
ترکیب آمینو اسید های ضروری موجود در کنجاله آفتابگردان به شرح زیر است:
اسیدهای آمینه کنجاله با پوست
کنجاله بدون پوست
لیزین ۱ ۱٫۴۲
میتونین ۰٫۵ ۰٫۶۴
میتونین + سیستنین ۱ ۱٫۲

 

در جدول زیر آنالیز کلی برخی از کنجاله های پروتئینی بدون پوسته رایج در تغذیه دام ارائه شده است که در خرید انواع کنجاله و مخصوصا خرید کنجاله آفتابگردان به شما کمک خواهد کرد.

کنجاله آفتابگردان و نقش آن در تغذیه نشخوارکنندگان

کنجاله آفتابگردان و نقش آن در تغذیه نشخوارکنندگان

یکی از راه های تامین پروتئین دام ها استفاده از کنجاله آفتابگردان می باشد استفاده از کنجاله های پروتئینه حاصل از فرآیند روغنگیری از دانه های گیاهی از معمول ترین راه های تأمین پروتئین و تنظیم پروتئین جیره گاوهای شیری و دام ها می باشد.برای تامین نیاز های پروتئینی دامی می توان از محصولات دیگر مانند کنجاله سویا نیز استفاده نمود.
با این حال منابع پروتئینی دیگر مانند کنجاله آفتابگردان نیز در بسیاری از مناطق مانند اتحادیه اروپا جهت تامین بخشی از این نیاز توسط دام­ ها مورد استفاده قرار می­ گیرند.طبق مطالعات انجام شده در سال ۱۹۸۰ میلادی بر روی گوسفندان ، تغذیه کنجاله سویا موجب بهبود در افزایش وزن گوسفندان می شود. با این حال در گروه هایی که از کنجاله آفتابگردان با پروتئین ۴۰ درصد و کنجاله سویا به صورت ۵۰ / ۵۰  تغذیه شده بودند، نتایجی مشابه با سایر گروه ها که تنها از طریق کنجاله سویا، پروتئین مورد نیاز خود را تامین می­ کردند مشاهده شد.
در نهایت در نتیجه این آزمایش، تغذیه کنجاله آفتابگردان در مقایسه با کنجاله تخم پنبه دانه موجب بهبود افزایش وزن در گوسفندان می شود. طبق برخی تحقیقات، کنجاله آفتابگردان نسبت به کنجاله تخمه پنبه از ارزش غذایی بالاتری برخوردار است به همین سبب توصیه می شود تا برای تغذیه دام و گوسفنداناز کنجاله آفتابگدان استفده شود در نتیجه از خرید کنجاله آفتابگردان بیشتر استقبال می شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *