آشنایی با جو و خواص این محصول کشاورزی

از گیاه جو و قیمت جو چه می‌دانیم؟

جو چهارمین محصول در بین غلات مهمی مانند گندم، برنج و ذرت است. قیمت جو با توجه به نوسانات ارز نیز تغییر زیادی را در این چند ماهه اخیر به خود دیده است. با این حال عوامل زیادی دراین محصول در تمام مناطق معتدل قطب شمال تا مناطق استوایی پرورش داده می‌شود. حدود دو سوم از محصول جهانی جو برای تغذیه دام‌ها استفاده می‌شود. این گیاه که در زمره گیاهان گندمیان یا گرامینه ها جای می‌گیرد دارای چرخه عمر ۱ ساله است. اگر بخواهیم به منطقه آغازین کشت جو اشاره کنیم باید آسیای جنوب شرقی و اتیوپی را خواستگاه اولیه کشت جو به شمار آورد. البته این محصول با کیفیت در حدود ۱۲ هزار سال پیش در آسیای غربی و آفریقای غربی شناخته شده بود. شاید بتوان گفت که کشت جو قبل از کشت گندم وجود داشته است.

جو
جو

امروزه در کشور ما در استان‌های لرستان، گیلان، خوزستان، اصفهان و آذربایجان و همچنین در بیشتر مناطق دیگر کشت این محصول رواج دارد. قیمت این غله با توجه به کیفیت آن تعیین می‌شود و از این محصول هم به عنوان غذای انسان و هم به عنوان خوراک دام و طیور استفاده می‌شود.

موارد مصرف جو

همان طور که می‌دانیم محصول جو دارای مصارف زیادی است. این محصول هم مصرف حیوانی دارد و هم مصرف انسانی. خواص این غله باعث شده است که بتوان در خوراک دام و طیور از آن نهایت استفاده کرد. جو از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است. بیشتر این محصول در کشور ما به مصرف دام و طیور می‌رسد که معمولاً به صورت درسته یا نیم کوب هستند.

از مصارف انسانی ای غله می‌توان به استفاده از آن در سوپ، و پخت و پز نان اشاره کرد. وقتی که غلاف جو را بکنیم می‌توانیم آن را در سوپ و غذای کودک استفاده کنیم. جو سرشار از پروتئین و انرژی است. این محصول را به صورت نیم کوب یا پوست کنده می‌توان در تهیه انواع غذاها استفاده کرد. کارشناسان ما در بخش فروش جو می‌توانند در زمینه خرید جو و قیمت آن اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند کافی است که با شماره‌هایی که در سایت ما درج شده‌اند تماس بگیرید.

جالب است بدانید که اگر بتوان ارزش غذایی این گیاه را از طریق مهندسی ژنتیک بهبود داد می‌توان به جای آرد گندم از آردجو در نانوایی‌ها استفاده کرد. و به عبارتی می‌تواند در کنار گندم و یا جایگزین مناسب آن در تهیه انواع نان‌ها به کار برده شود. از دیگر موارد مصرف این غله می‌توان به درست کردن مالت از دانه جو اشاره نمود که در کشورهای مختلفی این کار رواج دارد. در این صورت باید از دانه‌های که یکنواخت هستند و بدون پوست بوده و نشکسته باشند استفاده کرد. چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۳ درصد از دانه این غله را پروتئین تشکیل داده است.

خواص جو

با توجه به خواص زیادی که جو دارد می‌توان نتیجه گرفت که قیمت جو را در بخش خرید جو اگر بهبود ببخشیم و به کشت این محصول در کشور بهای بیشتری داده شود؛ در سطح وسیعی می‌توان این محصول را زیر کشت برد و خرید و فروش جو اگر به صورت تضمینی و با ساز و کار بهتری از کشاورز انجام گیرد می‌تواند به رونق تولید در این بخش کشاورزی کمک فراوانی کند. جو خواص زیادی دارد که باعث می‌شود ارزش سرمایه گذاری در تولید را داشته باشد. از خواص جو اگر بخواهیم بیان کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

۱- خواص دارویی این محصول بسیار زیاد است و از نظر طب قدیم سرد و خشک به حساب می‌آید.

۲- کسانی که دارای ضعف عمومی بدن هستند اگر جوشانده این محصول را در ترکیب با گندم و جوی دوسر مصرف کنند می‌تواند مؤثر واقع شود. از آنجایی که این ماده غذایی دارای فسفر به میزان کافی است می‌تواند برای مغز و وضعیت عصبی بدن انسان فواید بی‌شماری داشته باشد.

۳- استفاده از این غله برای کسانی که به درد نقرس دچار هستند می‌تواند باعث کاهش درد آن‌ها شود و در کاستن دردهای بدن می‌تواند مؤثر باشد.

۴- کسانی که از کم خونی، تب، سوء هاضمه رنج می‌برند توصیه می‌شود که جوشانده آن را مصرف کنند ان شا الله مؤثر واقع شود.

۵- از دیگر خواص این محصول می‌تواند به دلیل دارا بودن مواد مفیدی مانند پروتئاز در خود بهترین ماده غذایی در پیشگیری از سرطان باشد.

۶- از دیگر خواص این غله این که می‌تواند باعث کاهش کلسترول خون افرادی که از کلسترول بالا رنج می‌برند شود.

۷- افرادی که دچار یبوست هستند و از شکم درد و نفخ شکم رنج می‌برند، می‌توانند بیسکویت جو را به همراه آب مصرف کنند.

۸- به دلیل وجود هوردنس در دانه‌های این گیاه که نوعی آلکالوئید به حساب می‌آید می‌تواند برای کسانی که دچار تنگی نفس هستند فواید زیادی داشته باشد و قلب را نیز تقویت می‌کند.

جو دارای خواص زیادی است که اگر بخواهیم به همه آن‌ها اشاره کنیم از حوصله این مطلب خارج است و ما تنها به برخی از فواید بی‌شمار این گیاه در این بخش از مقاله اشاره کردیم. همچنین شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت این غله به بخش فروش جو در سایت ما مراجعه کرده و از قیمت آن اطلاع حاصل کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *