کنجاله آفتاب گردان

کنجاله آفتابگردان (Sunflower meal) باز ماندهای دانه روغنی آفتابگردان که طی مراحلی برای روغن کشی انجام میشود را کنجاله آفتابگردان مینامنند این محصول به دست آمده که در غذای دام و طیور مورد استفاده میشود از مواد غذایی تاثیر گذار به حساب می آید.

فرایندی که بر روی دانه آفتابگردان ایجاد میشود کارخانه ها کنجاله را به صورت یک ماده جامد با بسته بندی های مختلف در بازار عرضه مینمایند و پروتئین بالای این محصول در خوراک ماهی ها و حیوانات بسیار تاثیر گذار است اما خرید و فروش آن در شرکت کیمیا زرین جهان پوشش با قیمت مناسب مورد معامله قرار میگیرد.

آفتابگردان در شرایط آب و هوایی سردتر رشد کرده و به منظور استخراج روغن یا به عنوان منبع دانه برای پرندگان وحشی برداشت میشود. کنجاله عصاره گیری شده ی آفتابگردان انرژی بسیار کمی داشته و از نظر لیزین و تراونین قابل دسترس دچار کمبود شدیدی است. درمورد پرندگان گوشتی، وجود الیاف زیاد و انرژی کم، مشکل ساز بوده و باید تا حدی در جیره استفاده شود که این پرندگان بتوانند انرژی مورد نیاز را با افزایش مصرف خوراک تامین کنند. پلت سازی جیره تا حد زیادی باعث افزایش مصرف جیره حاوی 10% کنجاله آفتابگردان در پرندگان جوان میشود. همچنین شواهدی از افزایش انرژی قابل سوخت و ساز آن به کمک برخی شیوه های حرارت دهی وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *