مزایا و معایب سیلاژ یونجه | کیمیازرین

مزایا و معایب سیلاژ یونجه

مزایا و معایب سیلاژ یونجه از موضوعاتی است که همواره برای دارندگان دام و طیور، دامداری ها و یا حتی کسانی که صاحب حیوانتت خانگی هستند، مهم بوده است. در بحث نگهداری و پرورش دام و طیور مثل گاو، گوسفند، مرغ، بوغلمون، بز، حیوانات خانگی و…، یکی از مهم ترین مسائل، تغذیه آن ها می باشد. برای تغذیه دام و طیور باید از محصولات دامی ای استفاده شود که علاوه بر سیر کردن حیوان، باعث افزایش بهره وری آن و فربه شدنش هم بشود. در صورتی که صاحب دامداری و یا دام و طیور هستید و یا اگر که بحث نگهداری از حیوانات و پرورش آن ها برای تان جذابیت دارد، ادامه مقاله مزایا و معایب سیلاژ یونجه ی کیمیا زرین را از دست ندهید.

سیلاژ چیست؟

پیش از پرداختن به مزایا و معایب سیلاژ یونجه به سوال سیلاژ چیست که در کنار قیمت سیلاژ یونجه، یکی از سوالات پر تکرار در میان دامداران و صاحبان دام و طیور می باشد، پرداخته می شود. سیلاژ یا سیلو کردن که در زبان انگلیسی به شکل Sillage نوشته می شود. راهی است که برای نگهداری و حفظ ارزش علوفه جات مختلف مثل یونجه، ذرت و… برای طولانی مدت، توسط کشاورزان، دام داران و کسانی که با نگهداری دام و طیور سر و کار دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. سیلاژ در کنار این که کیفیت و تازگی علوفه جات را حفظ می کند، برخی مزیت های دیگر هم دارد که بعد تر درباره آن ها صحبت خواهد شد.

سیلاژ یونجه

یونجه یکی از علوفه جات و محصولات دامی پرمصرف می باشد که برای تغذیه طیف وسیعی از حیوانات اهلی، دام و طیور، حیوانات خانگی و… مورد استفاده قرار می گیرد.از قدیم الایام معمولا از یونجه به صورت خشک شده برای تغذیه حیوانات استفاده می شده است، اما در سالیان اخیر و پس از آشنایی کشاورزان و افرادی که در حوزه دام و طیور فعالیت می کنند، با مبحاثی مثل سیلاژ چیست، روش تهیه سیلاژ یونجه و مزایا و معایب سیلاژ یونجه، بسیار باب شد و مورد استقبال و استفاده افراد قرار گرفت. سیلاژ یونجه به سیلو کردن یونجه های چیده شده به همان شکل تازه گفته می شود.

مزایا و معایب سیلاژ یونجه | کیمیازرین

مزایا و معایب سیلاژ یونجه | کیمیازرین

مزایا و معایب سیلاژ یونجه

با این که سیلاژ چیست و سیلاژ یونجه آشنا شدیم، حال نوبتی هم که باشد نوبت این است که با مزایا و معایب سیلاژ یونجه آشنا شویم. همه ی کار ها و فعایت ها در این کره خاکی در کنار مشخصه ها و ویژگی هایی که دارند، یکسری مزیت ها و عیب هایی هم دارند که قبل از انجام آن کار، باید از آن ها مطلع بود. این قضیه در مورد سیلاژ یونجه هم وجود دارد و تنها دانستن این که سیلاژ چیست، روش تهیه سیلاژ یونجه، قیمت سیلاژ یونجه و… برای خرید سیلاژ یونجه یا سیلو کردن یونجه کافی نیست، بلکه باید از مزایا و معایب آن هم مطلع بود. برای آشنایی بیشتر و بتر شما عزیزان با این مزایا و معایب سیلاژ، برخی از آن ها در قسمت پایینی آورده شده اند.

کسب اطلاعات بیشتر: کنجاله سویا فوری بار

مزایای سیلاژ یونجه

 • تازه ماندن و خراب نشدن یونجه در طولانی مدت.
 • کمتر بودن هزینه نگهداری از سیلاژ یونجه نسبت به یونجه خشک.
 • حفظ مواد معدنی و ارزش غذایی حتی با گذشت زمان.
 • خوش خوراک تر بودن سیلاژ یونجه برای دام و طیور، در مقایسه با یونجه خشک.
 • قابلیت برداشت به شکل سریع و آسان در زمان نیاز.

معایب سیلاژ یونجه

 • نیاز به داشتن تجهیزات برای سیلو کردن یونجه.
 • نیاز به داشتن علم و اطلاعات تخصصی برای سیلو کردن یونجه.
 • مقداری هزینه بر بودن روند سیلو کردن علوفه.
 • کمی گران تر بودن سیلاژ یونجه در مقایسه با یونجه خشک.
مزایا و معایب سیلاژ یونجه | کیمیازرین

مزایا و معایب سیلاژ یونجه | کیمیازرین

روش تهیه سیلاژ یونجه

فارغ از مزایا و معایب سیلاژ یونجه که از سوالات مهم افراد می باشد، موضوع روش تهیه سیلاژ یونجه هم موضوعی است که برای خیلی از کشاورزان یا افرادی که با دام و طیور سر و کار دارند، مهم می باشد. بهتر است برای تهیه کردن سیلاژ یونجه، از افراد با تجربه و متخصص کمک گرفت یا پیش از انجام کار، آموزش های لازم را دید. اما به طور کلی تهیه سیلاژ یونجه در چند مرحله اتفاق می افتاد، مرحله اول برداشت و چیدن یونجه تازه و رسیده می باشد، مرحله دوم خرد کردن و کوبیدن یونجه به جهت تخلیه هوا می باشد، مرحله سوم بسته بندی یونجه های خرد و فشرده شده می باشد که به وسیله گونی یا سیلوی پلاستیکی صورت می گیرد، مرحله چهارم و آخر هم انبار کردن یونجه های سیلو شده، می باشد.

عوامل تاثیر گذار بر روی کیفیت سیلاژ یونجه

اگر که پس از خواندن مزایا و معایب سیلاژ یونجه تصمیم به سیلو کردن یونجه گرفتید، باید این نکته را در سر داشته باشید که درست است که در ظاهر کار سیلاژ و سیلو کردن یونجه به نظر ساده و راحت می آید، اما همان گونه که پیش تر هم گفته شد، نیازمند تخصص و مهارت است، و به این سادگی ها هم نیست و حتی ممکن است در صورت انجام کار به صورت اشتباه، محصولات یونجه شما حیف شوند و از بین بروند. به همین سبب در قسمت پایینی برخی از عوامل تاثیر گذار بر روی کیفیت سیلاژ، برای شما عزیزان گرد آوردی شده اند.

 • نحوه و شکل بسته بندی.
 • سرعت بسته بندی و چیزی که یونجه قرار است با آن بسته بندی شود.
 • اندازه یونجه ها و خوب یا بد خورد شدن آن ها.
 • میزان رطوبت یونجه و هوا در زمان انجام مراحل سیلو کردن.
 • مقدار کربوهیدرات موجود در آب.

قیمت سیلاژ یونجه

اطلاع داشتن از قیمت سیلاژ یونجه پیش از خرید آن، در کنار مزایا و معایب سیلاژ یونجه، از موضوعات مهم و تاثیر گذار در تصمیم افراد تلقی می شود. زیرا هر فرد متناسب با بوجه ای که برای تهیه محصولات دامی مورد نیاز دام و طیور خود کنار گذاشته است، اقدام به خرید می کند و قبل از خرید، دو دوتا چهار تا کند و ببیند که آیا خرید سیلاژ یونجه برایش به صرفه است یا خیر. به طور کلی اما خرید سیلاژ یونجه به دلیل ویژگی هایی که دارد تصمیمی منطقی محسوب می شود.

امید است مطالب گفته شده در طول مقاله مزایا و معایب سیلاژ یونجه، مثل سیلاژ چیست، قیمت سیلاژ یونجه، روش تهیه سیلاژ یونجه و…، برای شما مفید واقع شده باشند. اگر که با انجام بررسی های لازم، تصمیم به خرید سیلاژ یونجه گرفتید، توصیه می شود که حتما سری به سایت کیمیازرین که یکی از بهترین و معتبرترین مراکز فروش محصولات دامی می باشد، بزنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *