گندم دامی

خرید گندم دامی

گندم و گندم دامی یکی از پرمصرف ترین مواد خام در سراسر جهان است. این محصول هم برای غذای انسان (آرد گندم) و هم برای خوراک دام (سبوس گندم) استفاده می شود. این غلات به همراه ذرت دامی و برنج یکی از سه نوع غلات پرتولید در جهان است. گندم از جنس  Triticum spp است. از خانواده Poaceae یا Gramineae نیز نامیده می شود که مهمترین گروه در بخش تغذیه را تشکیل می دهند. در ادامه این مقاله به بررسی گندم دامی پرداخنه ایم و قیمت آن را نیز بررسی نموده ایم. برای تهیه خوراک دام با ما همرا باشید.

تولید گندم دامی در جهان

در میان بزرگترین کشورهای تولید کننده گندم و گندم دامی در جهان، در ۵ کشور برتر قرار دارند: اتحادیه اروپا (۱۳۵,۸۰۰,۰۰۰)، چین (۱۳۴,۲۵۰,۰۰۰)، هند (۱۰۷,۵۹۲,۰۰۰)، روسیه (۸۵,۳۰۰,۰۰۰)، ایالات متحده (۴۹,۶۹۱,۰۰۰) و کانادا (۴۹,۶۹۱,۰۰۰). ۳۵,۱۸۳,۰۰۰). تخمین زده می شود که برای دوره ۲۰۲۰/۲۰۲۱، تولید گندم در جهان حدود ۷۶۳٫۹ میلیون تن باشد.)

در مورد آمریکای لاتین، در ۵ تولیدکننده بزرگ گندم، کشورهای زیر قرار دارند: آرژانتین (۱۷،۵۰۰،۰۰۰)، برزیل (۶،۳۰۰،۰۰۰)، شیلی (۱،۳۶۵،۰۰۰)، اروگوئه (۷۴۵،۰۰۰)، بولیوی (۳۱۰،۰۰۰) و کلمبیا (۵،۰۰۰).

گندم دامی

گندم دامی

غلات یکی از منابع اصلی انرژی و مواد مغذی برای غذای حیوانات و انسان ها هستند و قرن هاست که در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته اند. در بین غلات، گندم و گندم دامی یکی از مهم ترین غلات در سطح جهان است که محصول اصلی به نام آرد و فرآورده های جانبی آن به نام سبوس و جوانه از آن به دست می آید. آرد گندم عمدتاً در مواد غذایی انسان در فرآیندهای نانوایی استفاده می شود.

از سوی دیگر، سبوس گندم به دلیل دارا بودن اسیدهای آمینه بالا و درصد بالایی از پروتئین برتر از سایر غلات موجود ، محصولی است که برای خوراک دام در نظر گرفته شده استاین سبوس گندم (که از نظر فنی پریکارپ نامیده می شود) عمدتاً از قسمت های خارجی دانه گندم پس از فرآوری تشکیل شده است.

محتوای پیشنهادی: خرید ذرت دامی

ارزش غذایی گندم دامی

گندم یکی از غلاتی است که دارای بالاترین میزان پروتئین موجود برای خوراک دام است و از ذرت بیشتر است. علاوه بر این، دارای ارزش انرژی بالایی با ۳٫۰ تا ۳٫۵ Mcal ME (مگاکالری انرژی متابولیزپذیر) است که یک منبع انرژی مهم در خوراک دام است. نشاسته که یک پلی ساکارید قابل هضم است، فراوان ترین کربوهیدرات گندم است. از طرفی توصیه می شود که گندم دامی دارای رطوبت کمتر از ۱۴ درصد باشد تا از مشکلات مربوط به قابلیت هضم و آلودگی به قارچ های مولد مایکوتوکسین جلوگیری شود.

 مقدار لیپیدهای گندم دامی در مقایسه با ذرت با ارزش کمی مشخص می شود که به دلیل کاهش ترشیدگی مزیت آن گزارش شده است. علاوه بر این، سبوس گندم با افزایش طعم خوراکی که در آن به عنوان ماده خام اضافه می شود، مشخص می شود. در نهایت، گندم دارای مقادیر فیبر بالایی با ۱۱ درصد در مقایسه با ذرت است. این بخش از فیبر حاوی ۴-۵٪ پنتوسان و ۰٫۵-۱٪ ß-گلوکان است که اگر رژیم غذایی با محصولات چند آنزیمی مانند Alquerzim تکمیل شود، می تواند مزایایی داشته باشد.

سبوس گندم دامی منبع مهمی از مواد معدنی مانند روی، سلنیوم، ید، پتاسیم در نظر گرفته می شود که عناصر مهمی در رژیم غذایی هستند زیرا در عملکردهای فیزیولوژیکی متعددی مانند سیستم ایمنی شرکت می کنند. از سوی دیگر، سبوس گندم ویتامین هایی مانند تیامین، B6، فولات، ویتامین E و کاروتنوئیدها (رنگدانه ها) را تامین می کند.

محتوای پیشنهادی: نقش پودر استخوان در کشاورزی

استفاده از گندم دامی

گندم دامی

گندم دامی

گندم یک منبع غذایی عالی برای حیوانات است. از یک طرف، در صورت مناسب بودن شرایط کشت و رشد، ارزش پروتئین بالایی دارد و به ۱۸ درصد می رسد. این مقدار زیاد پروتئین همراه با ارزش انرژی بالا، گندم دامی را جایگزین مناسبی برای تغذیه دام می کند.ذاز سوی دیگر، گندم دامی دارای مقدار زیادی فیبر است که فرآیندهای گوارشی را در دام تسهیل می‌کند. با این حال، مشخص شده است که گندم دامی عرضه شده دارای لیگنین کم و قند بالایی است، بنابراین مصرف سفره آن باید محدود شود.

حداکثر مصرف گندم برای دام های بزرگ نظیر گاو ۴ کیلوگرم در روز است که در چندین جیره برای جلوگیری از اسیدوز شکمبه توزیع می شود. گندم به دلیل ترکیب کربوهیدراتی که مهمترین آن نشاسته است، تخمیر بالایی در گاو ها و دیگر دام ها دارد، حتی بیشتر از ذرت. بعلاوه توصیه می شود گندم را به صورت خشک در جیره و به خوبی رنده شده به منظور بهبود جذب مواد مغذی در دام مصرف کنید.

استفاده از گندم در مرغداری

گندم دامی

گندم دامی

در پرورش طیور، به دلیل کمبود ذرت در برخی فصول ، استفاده از گندم دامی در اروپا، کانادا و استرالیا رایج است. باید در نظر داشت که گندم دامی پروتئین خام و اسیدهای آمینه مانند لیزین و تریپتوفان بیشتر، اما انرژی کمتری نسبت به ذرت دارد. علاوه بر این، گندم در مقایسه با ذرت حاوی ویتامین A و بیوتین کمتری است. به این دلایل، استفاده از مقدار زیاد یا برای دوره های طولانی توصیه نمی شود. در چنین شرایطی توصیه می شود برای جلوگیری از کمبودهای تغذیه ای در طیور، جیره تکمیل شود.

با این حال، گندم دامی یک جایگزین عالی برای خوراک طیور است زیرا تشکیل گلوله‌ها را تسهیل می‌کند، زیرا حاوی گلوتن است، بنابراین نیازی به اتصال دهنده‌ها نیست. به همین ترتیب، آزمایش‌هایی در جوجه‌های گوشتی تغذیه‌شده با گندم کامل انجام شده است. که در آن به لطف استفاده از مواد مغذی خوراک‌های تجاری، کارایی بهتری از خوراک عرضه‌شده مشاهده شد.

محتوای پیشنهادی: خرید متیونین

عوامل ضد تغذیه گندم دامی

گندم می تواند عوامل ضد تغذیه ای داشته باشد که بر تغذیه حیواناتی که رژیم غذایی آنها از این ماده خام تشکیل شده است، تأثیر می گذارد. این عوامل برای گندم درون زا هستند و حیوانات در هضم و استفاده از آن مشکل دارند. برخی از این عوامل برجسته عبارتند از: مهارکننده پروتئاز، فیتوهماگلوتینین ها، اسید فیتیک، عوامل استروژنیک، فاکتور نفخ، مهارکننده آمیلاز، مهارکننده کولین استراز. بنابراین پیشنهاد می‌شود محصولاتی بر اساس ترکیبات آنزیمی که هضم غلاتی مانند گندم دامی را تسهیل می‌کند، مانند آلکورزیم عرضه شود. این محصول، به طور خاص با توجه به گونه های حیوانی، مرحله تولید و رژیم غذایی طراحی شده است.

 به طوری که در رژیم های غذایی مبتنی بر گندم، الکورزیم به لطف ظرفیت آنزیم های موجود در آن برای بهبود قابلیت هضم از طریق تخریب عوامل ضد تغذیه ای مانند پلی ساکاریدهای غیر نشاسته ای موجود در این غلات، هضم این غلات را تسهیل می کند. این محصول چند آنزیمی اثرات مثبتی را در آزمایشات صحرایی نشان داده است. تامین آلکورزیم به متابولیسم و ​​پردازش مقادیر بالای مواد مغذی خوراک دام کمک می کند. بنابراین، حیواناتی که با این افزودنی تکمیل می شوند، افزایش وزن و نرخ تبدیل خوراک کمتری دارند.

توصیه هایی برای استفاده از گندم در تولیدات دامی

  • سبوس گندمی که برای تغذیه دام می شود، نیازمند شرایط و تجزیه و تحلیل برای اطمینان از کیفیت و ارزش غذایی آن است.
  • ارزیابی جمعیت باکتری ها در گندم دامی، به ویژه سالمونلا و کلستریدیوم.
  • میزان رطوبت و حرارت گندم را در سطح آسیاب تعیین کنید.
  • محتوای نشاسته و فیبر را که از اجزای مهم انرژی و قابلیت هضم جیره غذایی دام هستند، اندازه گیری کنید.
  • درصد لیپیدها (چربی) را بررسی کنید زیرا این نشانه ای از ترشیدگی احتمالی سبوس گندم است.
  • اطمینان حاصل کنید که دانه خشک و له شده است تا قابلیت هضم و جذب مواد مغذی آن در سطح روده بهبود یابد.
  • برای جلوگیری از رشد قارچ به دلیل رطوبت بیش از حد، سبوس گندم را به طور مداوم کنترل کنید، به ویژه برای ظهور مایکوتوکسین هایی که اثرات بالینی و سیستمیک در دام دارند.

محتوای پیشنهادی: خرید جو روس

قیمت گندم دامی: یک عامل کلیدی

گندم یکی از مهمترین مواد اولیه در سطح بین المللی برای استفاده در تولیدات دامی است. همچنین یکی از کالاهای مهم در گروه کشاورزی است. به همین دلیل قیمت گندم و گندم دامی در بورس تحت تاثیر عواملی مانند عرضه و تقاضا، موجودی انبارها و تورم است. این عوامل باعث می شود که گندم بسیار نوسان، بازدهی بالا و کالایی باشد که به سرعت قابل معامله باشد. تا سال ۲۰۲۱، قیمت گندم دامی به دلیل رویدادهای آب و هوایی در کشورهای تولیدکننده این ماده خام دچار نوسان شده است.

به عنوان مثال، خشکسالی در کانادا بر بخشی از تولید جهانی و در فرانسه فصل بارندگی بر تولید گندم تأثیر گذاشته است. از سوی دیگر، چین یکی از صادرکنندگان عمده گندم است. در ماه سپتامبر، چین صادرات را نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داد که دلیل آن افزایش قیمت‌ها بود. در نتیجه، صادرات ۶۴۰ هزار تن گندم به چین در سپتامبر ۲۰۲۱ ثبت شد که نشان دهنده کاهش ۴۴٫۸ درصدی نسبت به ماه مشابه در سال ۲۰۲۰ است.

در همین حال، اتحادیه اروپا، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گندم در جهان، از ابتدای سال ۲۰۲۱ صادرات خود را افزایش داد. این بازار مثبت برای اروپا به دلیل قیمت های بالای فروش در روسیه بود که بزرگترین صادرکننده گندم در جهان است. قیمت گندم در ماه سپتامبر به بالاترین حد خود در ۸ سال اخیر رسید.  تنها در سال ۲۰۲۰، قیمت گندم ۴۱ درصد افزایش یافت که چالش هایی را برای بخش بین المللی دام ایجاد کرد.

نتیجه گیری

گندم دامی

گندم دامی

گندم یکی از پرمصرف ترین غلات در سراسر جهان است. این غذا متعلق به جنس Triticum spp است. و منبع غذا برای انسان و حیوانات تولیدی است. دانه گندم فرآوری می شود و دو محصول مهم به دست می آید: آرد گندم که در غذای انسان استفاده می شود و سبوس گندم که برای خوراک دام استفاده می شود. سبوس گندم به دلیل خواص تغذیه‌ای آن که دارای ارزش انرژی و پروتئین بالا، چربی کم و ارزش لیگنین است، شناخته شده است. همچنین منبع مهمی از مواد معدنی و ویتامین ها برای حیوانات است.

در دام، سبوس گندم خوراکی با قابلیت هضم خوب و جذب مواد مغذی است. با این حال، مصرف میز آن باید برای جلوگیری از اسیدوز شکمبه محدود شود، زیرا بسیار قابل تخمیر است. این در حالی است که در برخی دام ها منبع تغذیه ای است که برای تسهیل هضم آن و بهره گیری کافی از تمام مواد مغذی باید با آنزیم هایی تکمیل شود. در طیور، سبوس گندم به طور گسترده در اروپا و آمریکای شمالی استفاده می شود. در مقایسه با ذرت جایگزین خوبی است اما باید متعادل باشد.

گندم می تواند عوامل ضد تغذیه ای داشته باشد که برای اطمینان از قابلیت هضم و استفاده از آن باید با محصولات چند آنزیمی مانند آلکورزیم مقابله کرد. علاوه بر این، قیمت گندم از آنجایی که در بورس اوراق بهادار درج شده است، در بازار جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین تاثیر زیادی بر اقتصاد واردکنندگان و صادرکنندگان اصلی این ماده اولیه دارد. شما میتوانید غلات دیگر نظیر جو، سبوس، آرد، برنج، کنجاله کنجد و کنجاله سویا را از کیمیا زرین تهیه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *